venue burgee

Frostbite Sunday Series 2018

Queen Mary SC

Results are provisional as of 13:05 on January 14, 2018

Fast Handicap Fleet

Sailed: 4, Discards: 0, To count: 4, To qualify: 6, Rating system: PY, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY R1 31/12 R2 31/12 R3 7/1 R4 7/1 Total Nett
DNQ Fast Handicap Flying 15 3372 Steve Bell Charles Wand-Tetley 1034 1.0 1.0 1.0 2.0 DNF 5.0 5.0
DNQ Fast Handicap Flying 15 3521 Chris Stafford Neil O'Leary 1034 2.0 OOD 2.0 OOD 4.0 DNC 4.0 DNC 12.0 12.0
DNQ Fast Handicap Flying 15 3630 Chris Harris Sue Preston 1034 4.0 DNC 4.0 DNC 2.0 OOD 2.0 OOD 12.0 12.0

Laser Fleet

Sailed: 6, Discards: 2, To count: 4, To qualify: 6, Rating system: PY, Entries: 22, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY R1 31/12 R2 31/12 R3 7/1 R4 7/1 R5 14/1 R6 14/1 Total Nett
1st Laser Laser 209122 Roger O'Gorman   1109 1.0 (2.0) 1.0 2.0 (3.0) 2.0 11.0 6.0
2nd Laser Laser 200843 Tony Woods   1109 2.0 (4.0) 3.0 (4.0) 1.0 1.0 15.0 7.0
3rd Laser Laser 213463 Guy Noble   1109 4.0 5.0 (6.0) (7.0) 6.0 3.0 31.0 18.0
DNQ Laser Laser 188578 Steven Fowles   1109 8.0 6.0 8.0 5.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 73.0 27.0
DNQ Laser Laser 163428 Rich Adamson   1109 5.0 9.0 7.0 9.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 76.0 30.0
DNQ Laser Laser 86899 David Casale   1109 7.0 7.0 9.0 11.0 RET (23.0 DNC) (23.0 DNC) 80.0 34.0
DNQ Laser Laser 209265 Michael Hicks   1109 3.0 1.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 96.0 50.0
DNQ Laser Laser 213145 Chris Ellyatt   1109 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 4.0 1.0 23.0 DNC 23.0 DNC 97.0 51.0
DNQ Laser Laser 210595 Jim Fifield   1109 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 2.0 3.0 23.0 DNC 23.0 DNC 97.0 51.0
DNQ Laser Laser 211363 M Pryer   1109 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 2.0 4.0 98.0 52.0
DNQ Laser Laser 6 Charles Cooper   1109 9.0 8.0 12.0 RET (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 98.0 52.0
DNQ Laser Laser 209263 James Baxter   1109 6.0 3.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 101.0 55.0
DNQ Laser Laser 201702 Jan Willem Jannink   1109 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 5.0 5.0 102.0 56.0
DNQ Laser Laser 209134 David Cocker   1109 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 4.0 7.0 103.0 57.0
DNQ Laser Laser 204678 Mark Sancken   1109 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 5.0 8.0 23.0 DNC 23.0 DNC 105.0 59.0
DNQ Laser Laser 203266 Garrard Vaughton   1109 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 8.0 DNF 6.0 106.0 60.0
DNQ Laser Laser 203320 Gareth Edwards   1109 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 10.0 6.0 23.0 DNC 23.0 DNC 108.0 62.0
DNQ Laser Laser 1358 ##   1109 11.0 RET (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 126.0 80.0
DNQ Laser Laser 143568 Magnus Handley   1109 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 138.0 92.0
DNQ Laser Laser QM Francesco Lione   1109 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 138.0 92.0
DNQ Laser Laser 208270 Neil Davies   1109 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 138.0 92.0
DNQ Laser Laser 179608 Alessandro Misiti   1109 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 138.0 92.0

Laser Radial Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, To qualify: 6, Rating system: PY, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY R3 7/1 R4 7/1 Total Nett
DNQ Laser Radial Laser Radial 203320 Gareth Edwards   1145 2.0 1.0 3.0 3.0
DNQ Laser Radial Laser Radial 204678 Mark Sancken   1145 1.0 2.0 3.0 3.0
DNQ Laser Radial Laser Radial 143568 Magnus Handley   1145 4.0 DNC 4.0 DNC 8.0 8.0

Fast W/L Fleet

Sailed: 6, Discards: 2, To count: 4, To qualify: 6, Rating system: PY, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY R1 31/12 R2 31/12 R3 7/1 R4 7/1 R5 14/1 R6 14/1 Total Nett
DNQ Fast W/L RS700 982 Roland Smith   847 2.0 RET 1.0 6.0 DNF 4.0 RET (7.0 DNC) (7.0 DNC) 27.0 13.0
DNQ Fast W/L RS200 974 Adam Wickenden Beatrice Slipper 1047 (7.0 DNC) (7.0 DNC) 1.0 1.0 7.0 DNC 7.0 DNC 30.0 16.0
DNQ Fast W/L Dart 16 ## Martin Pue   905 (7.0 DNC) (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 1.0 OOD 1.0 OOD 30.0 16.0
DNQ Fast W/L RS700 1041 Matt Conner   847 (7.0 DNC) (7.0 DNC) 3.0 2.0 7.0 DNC 7.0 DNC 33.0 19.0
DNQ Fast W/L RS Cat 16S QM Jeremy Pilcher   912 (7.0 DNC) (7.0 DNC) 2.0 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 37.0 23.0
DNQ Fast W/L 29er 1905 Edoardo Sirolla Federico Sirolla 900 (7.0 DNC) (7.0 DNC) 6.0 RET 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 41.0 27.0

RS400 Fleet

Sailed: 6, Discards: 2, To count: 4, To qualify: 6, Rating system: PY, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY R1 31/12 R2 31/12 R3 7/1 R4 7/1 R5 14/1 R6 14/1 Total Nett
DNQ RS400 RS400 1332 Tim Andrews Susie How 934 1.0 1.0 1.0 1.0 (8.0 DNC) (8.0 DNC) 20.0 4.0
DNQ RS400 RS400 1286 Paul Stainsby Jackie Wand-Tetley 934 2.0 OOD 2.0 OOD (8.0 DNC) (8.0 DNC) 2.0 OOD 3.0 OOD 25.0 9.0
DNQ RS400 RS400 680 Paul Browning Julie Harrison 934 (8.0 DNC) (8.0 DNC) 6.0 DNF 8.0 DNC 1.0 1.0 32.0 16.0
DNQ RS400 RS400 1167 Bob Joce Isabel Joce 934 (8.0 DNC) (8.0 DNC) 2.0 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 42.0 26.0
DNQ RS400 RS400 1203 Richard Gray Gavin 934 (8.0 DNC) (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 2.0 42.0 26.0
DNQ RS400 RS400 1342 Max Tosetti Jules Thorne 934 (8.0 DNC) (8.0 DNC) 3.0 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 43.0 27.0
DNQ RS400 RS400 566 Glen Alan 934 (8.0 DNC) (8.0 DNC) 4.0 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 44.0 28.0

Youth/Slow Handicap Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, To qualify: 6, Rating system: PY, Entries: 2, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY R1 31/12 R2 31/12 R3 7/1 Total Nett
DNQ Youth/Slow Handicap Topper 45047 Miles Vidler   1347 1.0 1.0 3.0 DNC 5.0 5.0
DNQ Youth/Slow Handicap Topper 4.2 45770 Bjorn Handley   1375 3.0 DNC 3.0 DNC 2.0 RET 8.0 8.0

R5 14/1 - Fast Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points

R6 14/1 - Fast Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points

R5 14/1 - Laser Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 Laser Laser 200843 Tony Woods   1109 1 1.0
2 Laser Laser 211363 M Pryer   1109 2 2.0
3 Laser Laser 209122 Roger O'Gorman   1109 3 3.0
4 Laser Laser 209134 David Cocker   1109 4 4.0
5 Laser Laser 201702 Jan Willem Jannink   1109 5 5.0
6 Laser Laser 213463 Guy Noble   1109 6 6.0
7 Laser Laser 203266 Garrard Vaughton   1109 DNF 8.0

R6 14/1 - Laser Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 Laser Laser 200843 Tony Woods   1109 1 1.0
2 Laser Laser 209122 Roger O'Gorman   1109 2 2.0
3 Laser Laser 213463 Guy Noble   1109 3 3.0
4 Laser Laser 211363 M Pryer   1109 4 4.0
5 Laser Laser 201702 Jan Willem Jannink   1109 5 5.0
6 Laser Laser 203266 Garrard Vaughton   1109 6 6.0
7 Laser Laser 209134 David Cocker   1109 7 7.0

R5 14/1 - Laser Radial Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points

R6 14/1 - Laser Radial Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points

R5 14/1 - Fast W/L Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 Fast W/L Dart 16 ## Martin Pue   905 OOD 1.0

R6 14/1 - Fast W/L Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 Fast W/L Dart 16 ## Martin Pue   905 OOD 1.0

R5 14/1 - RS400 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 RS400 RS400 680 Paul Browning Julie Harrison 934 28.00 0.29.59 1.0
2 RS400 RS400 1286 Paul Stainsby Jackie Wand-Tetley 934 OOD   2.0

R6 14/1 - RS400 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 RS400 RS400 680 Paul Browning Julie Harrison 934 24.15 0.25.58 1.0
2 RS400 RS400 1203 Richard Gray Gavin 934 24.16 0.25.59 2.0
3 RS400 RS400 1286 Paul Stainsby Jackie Wand-Tetley 934 OOD   3.0

R5 14/1 - Youth/Slow Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points

R6 14/1 - Youth/Slow Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com